Fra søndag den 27. juli 2025 inviterer Musiklærerforeningen musikundervisere til en uges inspirerende kursus, der integrerer praktisk musikudøvelse, skaberen og forståelsen som et samlet hele.
Bjerringbro byder velkommen til et kreativt samlingspunkt for musikpædagoger under De 5 Musikdage 2025. Arrangeret af Musiklærerforeningen, strækker kurset sig over en uge og henvender sig til både nye og erfarne undervisere i musikfaget. Her får deltagerne mulighed for at dygtiggøre sig fagligt, få nye materialer og tage inspirerende idéer med hjem til det kommende skoleår.
Kursets struktur er skabt til at dække alle aspekter af musikundervisningen, herunder musikudøvelse, musikalsk skabelse og forståelse. Hver dag indeholder fire moduler med mulighed for at skræddersy dem til både indskoling, mellemtrin og udskoling. Ombuds eftermiddagen deltager alle kursister i et fælles kor, der afsluttes med en korkoncert fredag aften.
Desuden indeholder De 5 Musikdage også fællesdans, jam sessions og erfaringsudveksling, hvor deltagerne kan styrke deres netværk og dele undervisningsmetoder.
For de interesserede er der mulighed for tilmelding via Dansk Sang og yderligere information kan findes på begivenhedens Facebookopslag.
Praktisk information:
- Dato: Søndag 27. juli 2025
- Tid: Ugekursus
- Sted: Bjerringbro
- Arrangør: Musiklærerforeningen
- Link til tilmelding: Tilmeld dig her
- Link til event: Læs mere her