Tirsdag den 28. oktober 2025 kan man i Bjerringbro fordybe sig i menneskets evolution gennem to interessante foredrag, som streames direkte fra Aarhus Universitet. Begge foredrag vil gøre deltagerne klogere på vores evolutionære stamtræ og de mange nye opdagelser, der er blevet gjort på området.
Fra klokken 19:00 afholdes et foredrag i Sahl/Gullev Sognehus. Her kan deltagerne dykke ned i de fascinerende genetiske undersøgelser af forhistorisk DNA. Disse undersøgelser har afsløret hidtil ukendte møder mellem tidlige menneskearter og hvad arkæologiske fund kan fortælle os om deres liv og færden.
Sted: Sahl/Gullev Sognehus, Frisholtvej 38, 8850 Bjerringbro
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle
Tidspunkt: Tirsdag 28. oktober 2025, kl. 19:00
Parallelt hermed i Bjerringbro Biograf finder det samme foredrag sted klokken 19:00. Dette er en oplagt mulighed for dem, der foretrækker biografmiljøet og stadig ønsker at få et indblik i de banebrydende opdagelser om menneskets evolution.
Sted: Bjerringbro Biograf, Realskolevej 10, 8850 Bjerringbro
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle
Tidspunkt: Tirsdag 28. oktober 2025, kl. 19:00
Begge foredrag er en del af serien "Offentlige foredrag i Naturvidenskab" leveret af Aarhus Universitet, støttet af Carlsbergfondet, og vil give spændende indsigt i de nyeste opdagelser og teorier om vores forfædre og deres liv.
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.