Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Bjerringbro

Lokalt nyt
2 timer siden

Frisk frugt booster Bjerringbro-Silkeborg Håndbolds træning

Bjerringbro-Silkeborg Håndbold takker Rema 1000 Sejs-Svejbæk for spons af frisk frugt til deres ligahold og ungdomshold under træningslejren i Bjerringbro. Baner og æbler blev leveret som ekstra brændstof, der understøtter de hårde træningstimer.

Deltagerne nyder godt af den gode energi og de mange vitaminer, som hjælper med at holde både humøret og energiniveauet højt. Bevægelsen fremhæver denne form for lokal støtte som vigtig for deres succes.

Opslagstavlen
Sponsoreret
23 minutter siden

Nyt fra Den Kinesiske Mur

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage

Lokalt nyt
1 time siden

Bjerringbro Sauna & Spa lukker i weekenden for arrangement

Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter meddeler, at Sauna & Spa-området vil være lukket for almindelige gæster i weekenden den 15. og 16. august. Lukningen skyldes et større arrangement i området, der vil finde sted på begge dage.

Selvom saunaen og spaen er utilgængelig i denne periode, vil svømmehallen i centret fortsat være åben for besøgende. Centret udtrykker beklagelse for eventuelle gener og takker for forståelsen, mens de ser frem til at byde gæster velkommen i de øvrige faciliteter.

Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Lokalt nyt
3 timer siden

Tapasaften vender tilbage i Bjerringbro

Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter gentager succesen med deres populære tapastilbud. På fredag den 14. august kan lokale borgere se frem til en nem og lækker middag med tapas for to personer til kun 235 kr.

Bestil senest torsdag 13. august kl. 14.00 for at sikre din boks, som kan afhentes mellem kl. 12.00 og 17.00 ved kulturcentret. Boksen indeholder et varieret udvalg af delikatesser som serrano, chorizo, fennikelsalami, røget laks og flere spændende retter.

Bestillinger foretages ved at skrive "JA TAK" i opslagets kommentarfelt eller sende en SMS med ønsket antal bokse, afhentningstidspunkt og navn.

Lokalt nyt
3 timer siden

Bjerringbro FH byder velkommen til ny håndboldsæson

Bjerringbro FH glæder sig til en ny sæson, hvor håndbold, fællesskab, og energi endnu en gang fylder hallerne. Klubben inviterer både erfarne og nye spillere til at deltage, når holdene fra U11 til senior starter i uge 33.

For de yngre spillere er der også gode nyheder: U6, U7 og U8 begynder deres træning den 18. august i Multihallen, mens U9 starter den 19. august i Hal 1. Lykkeligaen, en inkludering af alle interesserede, skydes i gang den 29. august.

Indtil den 21. september tilbyder BFH gratis deltagelse, hvilket giver nye spillere muligheden for at prøve håndbolden af, før man skal betale kontingent. Eventuelle spørgsmål kan rettes til Henrik Bangshøi.

Lokalt nyt
6 timer siden

Ny børneyoga starter i september på Bjerringbro Skole

Gudenaadalens Gymnastikforening introducerer børneyoga for børn, der søger et roligt frirum med bevægelse. Holdet starter den 3. september og tilbydes lige efter skoletid på Bjerringbro Skole—en praktisk løsning for børn, der også går i SFO.

Børneyoga kombinerer leg, yoga, åndedrætsøvelser og afslapning. Her læres børn at styrke balance, motorik, og koncentration uden krav til konkurrence eller præstation. Målet er at give børn redskaber til ro både i skolen og derhjemme.

Foraeningen opfordrer til forhåndstilmelding for at sikre plads på holdet, og tilbyder en gratis prøvetime. Yderligere oplysninger findes på deres hjemmeside.

Lokalt nyt
8 timer siden

Bjerringbro klar til bagagerumsmarked den 15. august

Bjerringbro Byforum Detail inviterer alle til et bagagerumsmarked den 15. august, hvor almindelige bilbagagerum vil omdannes til små, hyggelige butikker.

Markedet finder sted fra kl. 9.00 til 13.00, og de grønne veste vil fra kl. 8.30 være klar til at lede deltagerne til rette. Deltagelse er gratis, og formålet er at finde nye hjem til brugte genstande, der trænger til nyt liv.

Det er en oplagt mulighed for at gøre et kup blandt de mange retrofund, samt møde andre lokale beboere til en god snak og en lille grin. Bjerringbro Byforum Detail ser frem til at byde alle velkommen til en hyggelig formiddag i byens centrum.

Lokalt nyt
8 timer siden

Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter tilbyder onsdagsvelvære og -menu

Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter inviterer til en oplevelsesrig onsdag med svømning og afslapning i sauna og spa. Svømmehallen holder åbent i forskellige tidsrum fra kl. 09:00 til 21:00, mens sauna og spa åbner kl. 16:00, med mulighed for at opleve gus hver halve time indtil kl. 20:30.

Som et lækkert supplement tilbydes en onsdagsmenu med kæmpe tartelet med høns i asparges. Prisen er 85 kr. for voksne og 55 kr. for børn. Bestillinger kan foretages via en kommentar på Facebookopslaget eller ved SMS, med afhentning i tidsrummet kl. 17:00-19:30.

Dagen byder altså på både motion, velvære og madoplevelse for hele familien i kulturcentret.

Lokalt nyt
9 timer siden

Bjerringbro-Silkeborg Håndbold vinder og inviterer til spillerpræsentation

Bjerringbro-Silkeborg Håndbold sikrede sig en solid sejr over Drammen HK fra Norge, med en margin på 11 mål i dagens træningskamp. Kampen blev brugt som optakt til den kommende begivenhed i JYSK arena.

Mandag den 17. august er der mulighed for at opleve spillerpræsentation og opvisningskamp mod Fredericia HK. Dagen byder på fanspisning med konkurrencer og udstilling af biler fra Bilernes Hus klokken 16.30, efterfulgt af spillerpræsentation i Hal B klokken 17.00.

Opvisningskampen mellem Bjerringbro-Silkeborg og Fredericia HK begynder klokken 18.30. Arrangementet er en god anledning for familie og venner til at markere starten på den nye sæson sammen. Billetter til både kampen og fanspisning kan købes online.

Vejret
13 timer siden

Sol og rolig vind: Dagen starter køligt

Kølig start, lun eftermiddag.

Sol og rolig vind: Dagen starter køligt
Kilde: MET.no
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
11-08-2026 17:20

Musik på Pladsen vender tilbage til Bjerringbro i september

Bjerringbro Byforum og Musikviften inviterer til en festlig musikaften lørdag den 5. september på Niels Due Jensens Plads. To lovende bands, Rikke Thomsen & Æ Knejte samt The Works – Soul & Rock’n’Roll, er på programmet for den populære begivenhed, der strækker sig fra kl. 16.00 til 22.00.

Arrangementet lover hyggeligt samvær og livlig stemning, hvilket har gjort Musik på Pladsen til et højdepunkt i lokalområdet. Deltagere opfordres til at tage vennerne med og nyde en aften fyldt med både musik og fællesskab. Sæt kryds i kalenderen for en uforglemmelig dag i Bjerringbro!

Lokalt nyt
11-08-2026 16:45

Sommeropera ved Åpromenaden skabte musikalsk magi i Bjerringbro

Bjerringbro blev lørdag beriget med en storslået oplevelse, da Den Kongelige Teaters Sommeropera indtog Åpromenaden. Det smukke sommervejr dannede den perfekte kulisse for musikken, som tiltrak mange lokale operaentusiaster.

En stor tak blev givet til Viborg Kommune og Foreningen Bjerringbro Elværk, der med deres støtte gjorde arrangementet muligt. Dagen blev mindeværdig for såvel optrædende som publikum.

Lokalt nyt
11-08-2026 16:01

Aktiv eftermiddag ved Gudenåen i Bjerringbro

Denne torsdag fra kl. 15.00 til 19.00 inviterer Outdoor Bjerringbro til en hyggelig oplevelse ved Gudenåen. Arrangementet "Torsdags Leg & Tur" byder på frit tilgængeligt udstyr fra Grejkassen til leg og alskens aktiviteter.

Blå Støttepunkt tilbyder sjove oplevelser på vandet, og ingen tilmelding er nødvendig – alle kan være med. Isfuglen stiller desuden snacks og drikkevarer til rådighed i caféen, så man kan nyde en pause med kaffe og is. Arrangementet opfordrer til deltagelse i både fysisk aktivitet og socialt samvær fornøjelse ved åen.

Lokalt nyt
11-08-2026 15:45

Bjerringbro Kulturcenter præsenterer kokken Andreas

Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter introducerer deres nye kok Andreas, der faktisk har været hos dem siden 1. maj. Andreas, uddannet hos Restaurant Skovbakken i Randers, bringer erfaring fra blandt andet Volstrup Golf og Kalø Golfklub, hvilket gør ham til en stærk tilføjelse til teamet.

Med Andreas i køkkenet ønsker centret at udvikle deres madtilbud. De tilbyder mad til arrangementer og selskaber samt mad ud af huset. Tilbagemeldingerne på Andreas’ mad har været yderst positive, hvilket glæder og stoltner kulturcentret.

Et varmt velkommen til Andreas, som de nu har introduceret officielt.

Lokalt nyt
11-08-2026 15:25

Onsdagens menu: Kæmpe tartelet på Bjerringbro Idrætscenter

Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter byder igen på en lækker onsdagsmenu. Den 12. august kan du forkæle ganen med en kæmpe tartelet med høns i asparges, enten som takeaway eller nyd den hos centret.

Priserne er 85 kr. for en voksenportion og 55 kr. for børneportionen. Maden kan afhentes mellem kl. 17.00 og 19.30, så længe lager haves.

Forudbestillinger kan nemt foretages ved at skrive et kommentar på deres Facebook-post eller ved at sende en SMS til 21 23 42 21 med ønsket antal, navn og afhentningstidspunkt. Det er også muligt at ringe til centret på 87 50 35 30. Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter glæder sig til at forkæle deltagerne.