Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Bjerringbro

Lokalt nyt
3 timer siden

Valgdebat og fællesspisning i Bjerringbro

Bjerringbro inviterer til en aften med politik og hygge, når Valgdebat & Valgflæsk afholdes den 6. november i Bjerringbro Idræts- og Kulturcenter. Aftenen starter med en livlig debat fra kl. 17.00 til 18.30, hvor alle interesserede kan deltage.

Efter debatten er der mulighed for at nyde en traditionel omgang valgflæsk i loungen. Arrangementet giver også mulighed for en uformel snak med kandidaterne over et måltid. Billetter til spisningen kan købes online via Place2Book.

Lokalt nyt
32 minutter siden

Julecup-deltagere får tilbud om overnatning ved idrætscenter

Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter tilbyder overnatningsmuligheder i forbindelse med Julecup 2025. Forældre, trænere og supportere kan booke sig ind i hyggelige hytter, der ligger i tilknytning til centret.

Hytterne giver nem adgang til kampe, træning og socialt samvær uden bøvl med transport. De tilbyder privat opholdsområde, adgang til svømmehal, og mulighed for at tilkøbe sauna og spa.

Interesserede kan booke hytter online eller kontakte centret telefonisk. Tidlig reservation anbefales på grund af stor efterspørgsel i juledagene.

Lokalt nyt
2 timer siden

Halloween-pynt i Bjerringbro skaber stemning før den store dag

Bjerringbros midtby er forvandlet til et Halloween-paradis takket være SFO'en og Bypedellerne. SFO'en har skåret hele 100 græskar, som Bypedellerne har sørget for at placere rundt omkring i byen.

De mange dekorerede græskar skaber allerede nu en festlig og let uhyggelig atmosfære. I morgen, fredag, lover midtbyens butikker at være åbne til kl. 20, hvor både børn og voksne kan se frem til en række (u)hyggelige aktiviteter.

Halloween-begejstringen mærkes allerede, og byen inviterer alle til at komme forbi og opleve den specielle stemning.

Lokalt nyt
2 timer siden

Årets sidste kirkecafé med veteranbesøg i Bjerringbro

Bjerringbro Kirke inviterer til årets sidste kirkecafé på onsdag den 5. november. Her kan de besøgende glæde sig til et spændende oplæg med Rasmus Feddern Donbæk, der vil dele sine erfaringer som udsendt soldat.

Derudover vil Rasmus også fortælle om veteranindsatsen i Viborg Kommune, hvilket kan give et personligt indblik i livet efter udsendelse. Arrangementet, hvor alle er velkomne, byder desuden på kaffe, te og brød til en pris af 20 kr.

Lokalt nyt
3 timer siden

Farverig kunstudstilling åbnet i Bjerringbro Kirkecenter

Bjerringbro Kirke inviterer alle interesserede indenfor til kunstudstilling i kirkecenteret, hvor Helle Noers værker pryder væggene.

Udstillingen, der åbnede for nylig, fremviser Noers farverige fortolkninger af kirkens gamle salmer, især inspireret af Grundtvigs billedsprog. Derved bliver salmernes ord omsat til visuelle kunstværker.

Der er mulighed for at opleve udstillingen frem til fredag den 28. november, og alle er meget velkomne.

Lokalt nyt
3 timer siden

Ny sorggruppe i Bjerringbro starter til januar

Bjerringbro Kirke inviterer til opstart af en ny sorggruppe fra fredag den 9. januar 2026. Gruppen er rettet mod dem, der har mistet en nær relation, og tilbyder en tryg ramme for at dele både sorg og glæde med ligesindede.

Gruppen vil blive ledet af gruppeleder Hanne Krarup samt kirke- og kulturmedarbejder Lisbeth Juhl Nedergaard. Deltagerne får mulighed for at mødes hver anden uge i Bjerringbro kirkecenter, med plads til op til otte deltagere.

For mere information eller tilmelding kan interesserede kontakte Lisbeth Juhl Nedergaard på 61224257 eller via kontor@bjerringbrokirke.dk.

Lokalt nyt
7 timer siden

Sylterier fra ErfurtK på Bjerringbro Mad- og Kunstmarked

Bjerringbro Mad- og Kunstmarked byder på hjemmelavede sylterier fra ErfurtK, der vil forkæle dine smagsløg med et bredt udvalg af lækre produkter. Inger har været flittig i syltekøkkenet og frembragt smagsfulde syltetøj og geleer, perfekte til både morgen- og frokostbordet samt julemiddagen.

Der vil være mulighed for at smage på et udvalg af produkterne, som inkluderer blandt andet jordbær-, hindbær- og appelsinsyltetøj samt julerødkål og syltede rødløg. Besøgende kan frit smage på herlighederne inden køb for at finde netop deres favorit til de gode oste eller andre retter.

Lokalt nyt
8 timer siden

BK Bjerringbro klar til semifinale mod AGF i Lemvig

Bjerringbro BK deler nyheder om en spændende basketballkamp denne weekend. BK Bjerringbro 1 møder AGF 1 i en Divisionspokal - Herrer semifinale, der spilles i Lemvig Idræts- og Kulturcenter, hal 1.

Kampen finder sted lørdag den 1. november kl. 17:30, og der er gratis entré for alle, der ønsker at støtte de grønne og hvide fra Bjerringbro. Klubben opfordrer lokale basketballfans til at komme og heppe på holdet, der kæmper for en plads i finalen.

Lokalt nyt
9 timer siden

Bjerringbro opfordrer til lokal handel med hjertet

Bjerringbro byder på en bred vifte af varer og opfordrer sine borgere til at handle lokalt for at støtte det lokale erhvervsliv og fællesskabet. Fra friske blomster til jagtudstyr og gaver, sikrer byens butikker, at du kan finde det nødvendige lige ved hånden.

Med sloganet "Handel med hjertet. Handl lokalt" understreger Bjerringbro værdien af at handle lokalt og dermed bidrage til en levende og stærk by. Initiativet fremhæver også vigtigheden af at bibeholde smilene fra dem, man kender, når man shopper i egen by.

Lokalt nyt
9 timer siden

Herreaften med sauna og romsmagning i Bjerringbro

Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter inviterer til en særlig herreaften med fokus på afslapning og oplevelser.

Arrangementet byder på fire forskellige saunagus-sessioner og lækre flæskestegsburgere, mens gæsterne får mulighed for at nyde en romsmagning. Aftenen er designet til at skabe et rum for mænd, der ønsker at slappe af og hygge sig i gode venners lag.

For dem, der kommer langvejs fra, tilbyder kulturcentret også mulighed for overnatning i tilgængelige hytter. Yderligere information om tilmelding og booking kan findes på Facebook-begivenheden.

Lokalt nyt
9 timer siden

Håndboldstjerner besøgte unge spillere i Bjerringbro

Hele hallen i ØBG Håndbold emmede af energi tirsdag den 21. oktober, da spillere fra Bjerringbro-Silkeborg Håndbold dukkede op til træningen.

Thor Christensen og Mads Lenbroch motiverede U6- og U7-drengene, mens August Fridén og Rasmus Lyngsø tog sig af U10- og U11-holdene.

Klubben udtrykte sin taknemmelighed for den positive energi og glæder sig over at være en del af de unges håndboldtræning.

Opslagstavlen
Sponsoreret
29-10-2025 18:01

Nyt fra Den gode vino og Lahvino Wine & Spirits

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage

Lokalt nyt
29-10-2025 16:45

Bjerringbro center byder på svømning og onsdagsmenu

Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter inviterer til en indbydende onsdag med aktiviteter og måltider for hele familien. Svømmehallen har åbent fra morgen til aften med særlige tidsintervaller, mens Sauna & Spa tilbyder gus hver halve time fra kl. 16:00 til 20:30.

Dagens menu er en lækker pulled pork burger, som voksne kan nyde for 85 kr. og børn for 55 kr. Mad kan bestilles direkte i Facebook-opslaget eller via SMS, og afhentes mellem kl. 17:00 og 19:30.

Centret opfordrer til forudbestilling, så deltagere kan sikre sig en afslappende dag med velvære og god mad.

Lokalt nyt
29-10-2025 15:45

Bjerringbro-Silkeborg inviterer fans til vigtige kampe

Bjerringbro-Silkeborg Håndbold gør klar til to spændende udebanekampe mod Skjern og Aalborg i november, og klubben opfordrer fans til at tage med og støtte holdet fra lægterne.

Interesserede kan finde mere information om kampen mod Skjern via BSH Supports Facebookside, hvor tilmeldingsfristen for turen er allerede fredag den 31. oktober. Derudover er salget til næste hjemmekamp mod TTH Holstebro den 9. november kl. 20.00 også i gang.

Billetter kan købes via klubbens hjemmeside.