Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Bjerringbro

Lokalt nyt
2 timer siden

Bjerringbro Kirke inviterer børn til påskefortælling og middag

Bjerringbro Kirke inviterer til en børnegudstjeneste med fokus på påskefortællingen torsdag den 19. marts kl. 17. Arrangementet er skabt med børnene i centrum og lover en hyggelig, stemningsfuld oplevelse i kirken.

Efter gudstjenesten fortsætter aftenen med fællesspisning i kirkecentret, hvor der serveres både aftensmad og dessert. Arrangementet slutter omkring kl. 18.30, og prisen for deltagelse er overkommelig med 10 kr. pr. barn og 20 kr. pr. voksen, eller højst 50 kr. pr. familie.

Tilmelding kan ske ved at sende en SMS til Lisbeth Juhl, hvor man angiver antal børn og voksne, gerne hurtigst muligt.

Lokalt nyt
1 time siden

Bjerringbro-Silkeborg Håndbold satser på stærkt talentmiljø

Bjerringbro-Silkeborg Håndbold arbejder aktivt på at opbygge et af landets mest attraktive talentmiljøer. Klubben ønsker at tiltrække og udvikle unge håndboldtalenter med en klar ambition om at forløse deres potentiale og bane vejen til ligaholdet.

Mathias Albrektsen, assistenttræner og ansvarlig for ungdomsholdets transition til seniorniveau, fremhæver deres mål om at skabe et konkurrencedygtigt alternativ til etablerede talentmiljøer i GOG og Mors-Thy.

Interesserede kan læse mere om klubbens strategier for at sikre en smidig overgang for unge spillere fra ungdoms- til seniorniveau via linket i kommentarfeltet på Facebook-opslaget.

Lokalt nyt
1 time siden

Lions Bjerringbro opnår rekordsalg af tulipaner i 2026

I Bjerringbro og Rødkærsbro har Lions Bjerringbro fejret en bemærkelsesværdig succes med deres salg af tulipanbuketter. I 2026 er der solgt hele 292 buketter til både lokale erhvervsdrivende og private, hvilket har sat en ny rekord for organisationen.

Tulipanerne har ikke kun bragt forårsglæde til køberne, men også til Plejehjemmet Skovvænget, som modtog en særlig donation. Lions Bjerringbro udtrykker stor taknemmelighed over den fantastiske støtte fra lokalsamfundet.

Alt overskud fra salget går ubeskåret til at støtte lokale aktiviteter mod misbrug, og det store engagement fra borgerne viser, hvordan sammenhold kan gøre en forskel.

Lokalt nyt
2 timer siden

Velvære onsdag i Bjerringbro med svømmehal og onsdagsmenu

Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter byder onsdag på en dag fyldt med motion og forkælelse. Svømmehallen holder åbent i både formiddag og aften, mens Sauna & Spa åbner fra kl. 16:00 til 21:00. Her kan gæsterne opleve gus hver halve time for at sikre en afslappende oplevelse.

Ud over aktiviteterne kan besøgende også nyde en specialtilberedt onsdagsmenu bestående af kylling med bearnaisesovs, ristede kartofler og salat. Menuen kan bestilles direkte via kommentarer på Facebook-opslaget eller via SMS, med udlevering mellem kl. 17:00 og 19:30. Idéen er at kombinere fysisk aktivitet med kulinarisk forkælelse, og centeret opfordrer alle til at nyde en sund og velværeorienteret dag.

Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Lokalt nyt
2 timer siden

Gymnastikopvisning i Bjerringbro på søndag

Gudenaadalens Gymnastikforening inviterer til årets forårsopvisning søndag den 22. marts i Bjerringbro Idræts- og Kulturcenter.

Arrangementet markerer afslutningen på sæsonen og lover et imponerende program, hvor dygtige gymnaster og instruktører viser deres færdigheder frem. Opvisningen begynder kl. 10, og dagens program kan ses på begivenhedssiden på Facebook. Gudenaadalens Gymnastikforening glæder sig til at byde både medlemmer og publikum velkommen til en dag fyldt med gymnastikglæde.

Lokalt nyt
3 timer siden

Bjerringbro FH møder Team Esbjerg i aftenens håndboldkamp

Bjerringbro FH opfordrer deres fans til at fylde hallen og støtte holdet, når de i aften kl. 19:00 møder Team Esbjerg i Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter. Klubben betoner vigtigheden af opbakning fra tilskuere for at booste deres spillere i den spændende kamp.

Bjerringbro FH understreger, at alle er velkomne til at heppe og deltage i kampstemningen, som en del af deres "blå-i-hjertet" kampagne. Hop i den blå trøje, og vær med til at skabe en fantastisk atmosfære for spillerne.

Lokalt nyt
20 timer siden

Erhvervstopmøde sætter fokus på arbejdskraft, samarbejde og stærkere erhvervsmiljø i Viborg Kommune

Virksomheder, erhvervsledere og samarbejdspartnere mødtes tirsdag til erhvervstopmøde hos Lindholm Collection for at gøre Viborg Kommune til en endnu stærkere erhvervskommune.

Erhvervstopmøde sætter fokus på arbejdskraft, samarbejde og stærkere erhvervsmiljø i Viborg Kommune
Kilde: Viborg Kommune
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
21 timer siden

Ny aftale skal styrke samarbejdet mellem AU Viborg, erhvervslivet og Viborg Kommune

Ny samarbejdsaftale mellem Viborg Kommune og Aarhus Universitet skal løfte AU Viborg og styrke samspil mellem uddannelse, forskning og lokale virksomheder.

Ny aftale skal styrke samarbejdet mellem AU Viborg, erhvervslivet og Viborg Kommune
Kilde: Viborg Kommune
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
21 timer siden

Asfaltering på Hovedgaden i Løgstrup giver omkørsel i april 2026

Fra 20. til 24. april 2026 udføres der asfaltarbejde på Hovedgaden ved Borgergade i Løgstrup, og der indføres omkørsel via Østergade, Skolegade og Hjarbækvej.

Asfaltering på Hovedgaden i Løgstrup giver omkørsel i april 2026
Kilde: Viborg Kommune
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
17-03-2026 12:10
Lokalt nyt
17-03-2026 11:25

Kylling med bearnaisesovs på menuen i Bjerringbro i morgen

Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter byder velkommen til deres ugentlige onsdagsmenu den 18. marts, hvor man kan se frem til en lækker middag. Menuen byder på kylling med bearnaisesovs, ristede kartofler og salat, som både kan nydes i kulturcentret eller som takeaway.

Voksenportionen koster 85 kr., mens børn kan få en portion for 55 kr. Udlevering foretages mellem kl. 17.00 og 19.30, så længe lager haves. Bestilling er mulig via kommentar på Facebook-opslaget, SMS eller telefonopkald. Det gør det nemt for gæster at sikre sig et godt måltid denne onsdag aften.

Lokalt nyt
17-03-2026 10:50

Elever fra Bjerringbro på flådestation i Frederikshavn

Bjerringbro Gymnasium gav eleverne i 1f en unik uddannelsesoplevelse med en praktisk tur til Flådestationen Frederikshavn. Her blev eleverne udfordret i aktiviteter såsom gummibådssejlads i havnen, hvor de fik en smagsprøve på livet som soldat i Søværnet.

Denne tur stod som et konkret eksempel på skolens vision om at strække sig ud over klasselokaleundervisningen ved at fremme oplevelser, der styrker samarbejde og handlekraft blandt de studerende. Bjerringbro Gymnasium understreger vigtigheden af lektiefri undervisning, der giver plads til fordybelse og styrkelse af fællesskabet i skoledagen.

Interesserede kan stadig søge optagelse på HF-uddannelsen hos Bjerringbro Gymnasium, hvor der fortsat er ledige pladser.

Lokalt nyt
17-03-2026 10:40

Gudenådalens Museum mangler bestyrelsesmedlem efter generalforsamling

Under torsdagens generalforsamling på Gudenådalens Museum blev to af de tre ledige bestyrelsesposter besat. Museet opfordrer nu interesserede til at melde sig til den sidste ledige post, som skal besættes ved en ekstraordinær generalforsamling, hvis dato endnu ikke er fastsat.

Desuden blev Britta Reuther udnævnt til nyt æresmedlem for sit mangeårige og betydningsfulde engagement i museets aktiviteter. Brittas bidrag har været uvurderligt, og hun blev hædret af foreningen for sine mange timer og store arbejde.

Lokalt nyt
17-03-2026 09:05

Syv Bjerringbro-Silkeborg Håndboldspillere udtaget til landsholdsrejser

Bjerringbro-Silkeborg Håndbold kan med stolthed annoncere, at syv af deres medlemmer er udtaget til forskellige landsholdssamlinger.

Mads Svane, Marko Roganovic og Lasse Sunde Lid vil deltage med deres respektive A-landshold fra Danmark, Sverige og Norge. De tre har alle fået deres landsholdsdebut efter at have startet hos Bjerringbro-Silkeborg.

Morten Frank, som er fysioterapeut, samt spiller Hjalte Sinding, skal med det danske M20-landshold til Vejen og videre til Frankrig for at spille landskampe den 19. og 21. marts.

Derudover rejser Emil Hovgaard og Noah Kamp fra U17-holdet med M18-landsholdet til samlingen i Svendborg. Klubben sender held og lykke til dem alle i denne landsholdsuge.

Lokalt nyt
16-03-2026 16:30

Niels Villemoes holder foredrag i Bjerringbro den 20. maj

Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter inviterer til en inspirerende aften med humorfyldt indsigt, når Niels Villemoes kommer forbi med foredraget “Bøvl” onsdag den 20. maj 2026. Det bliver en aften, hvor hverdagen vendes på hovedet, og vanetænkningen udfordres.

Arrangementet henvender sig især til ledere, teamledere og HR-ansvarlige i både offentlige og private virksomheder. Dørene åbner klokken 17.30 til spisning med stegt flæsk ad libitum, mens foredraget starter klokken 19.00. Efterfølgende serveres kaffe og småkager.

Billetter kan købes både inklusiv og uden spisning. Perfekt til en firmaaften eller for dem, der nyder foredrag med både kanten og humor.